Przyjemna Zawoja w Beskidach

Zawoja to wieś w województwie małopolskim. Ma dwie główne cechy. Pierwsza to jej długość (z czego jest znana w kraju). Zawoja to wioska 18-sto kilometrowa, co czyni ją jedną z najdłuższych w Polsce. Tak długa osada, mająca sześć i pół tysiąca mieszkańców, zawsze wzbudzi zainteresowanie. Druga to fakt, że leży niemal w Babiogórskim Parku Narodowym, który utworzony został w 1954 roku. W ramy tego rezerwatu przyrodniczego wchodzi najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, owiany licznymi legendami, czyli Diablak, osiągający wysokość 1725 m n.p.m. Rozporządzeniem Rady Ministrów z 1997 roku obszar chroniony został powiększony do 3391,55 ha.

Dla wielu ludzi najważniejsze jest, aby w miejscu do jakiego jadą, było wiele różnorodnych atrakcji turystycznych oraz duży wybór pokoi noclegowych. Często ich oczekiwania są bardzo skrajne. Może z tego wynikać fakt, że niewiele jest miejsc, które mogą spełnić ich wymagania. Oferta Zawoi na nocleg może sprostać oczekiwaniom nawet wybrednych turystów.

Babiogórski Park Narodowy należy do jednych z najpiękniejszych parków narodowych. Został on utworzony ze względu na jego wspaniałe cechy, takie jak: doskonale wytworzona piętrowa roślinność, jedyny w Beskidach obszar typowo halny oraz występowanie dwóch unikatowych w skali kraju roślin, czyli okrzyna jeleniego i równicy alpejskiej. Ponadto, spotkać tu można jelenia, rysia, niedźwiedzia, wilka oraz wiele innych rzadkich zwierząt.

Zawoja jednak posiada także zabytki. Do obiektów wartych zobaczenia można zaliczyć drewniany kościół św. Klemensa, z przełomu XIX i XX wieku (dodatkowo wybudowany w stylu szwajcarskim), skansen im. Józefa Żaka z kuźnią i kurną chatą, Klasztor Karmelitów Bosych, wyróżniający się pro-ekologicznością, Trzy Piwniczki i Dzwonnicę Laterańska czy Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach.

Aby sprostać różnym gustom, miejscowości wcale nie muszą być duże. Wsie, takie jak Zawoja, mogą być ciekawymi miejscowościami turystycznymi, nie zatracając jednak swego niepowtarzalnego klimatu. Mogą także pozwolić nam cieszyć się naturą, nie tracąc jednocześnie komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>