Duszniki-Zdrój – uzdrowisko, które gościło wiele osobistości

Wody mineralne, lecznicze kąpiele, okłady borowinowe oraz inne zabiegi dostępne w sanatoriach i ośrodkach spa powodują, że Duszniki-Zdrój to miejsce, które podreperuje zdrowie, wzmocni ciało i ukoi nerwy.

Uzdrowisko leżące u podnóża Sudetów odwiedzało w przeciągu dekad i stuleci wiele znanych osobistości – Fryderyk Chopin, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. Na wakacje jako studentka przyjeżdżała tu Edyta Stein, zamordowana w Oświęcimiu, w 1998 roku ogłoszona świętą, jedna z patronów Europy. W lipcu 1955 roku, podczas jednej ze swoich górskich wędrówek, zatrzymał się w schronisku Pod Muflonem Jan Paweł II, który odprawił mszę w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju. Miejscowość leży na szlaku papieskim, rozpoczynającym się w Kudowie-Zdroju, a kończącym w Międzygórzu, odtworzonym na podstawie notatek jednego z uczestników wycieczki późniejszego Ojca Świętego z grupą przyjaciół. Jeden z pensjonatów, noszący wtedy nazwę Prinzessin Charlotte (Księżniczka Charlotta), a dziś – Piastów Gród, gościł w roku 1916 urodzonego na Dolnym Śląsku legendarnego pilota Manfreda von Richtchoffena, zwanego Czerwonym Baronem. Wówczas był to szpital uzdrowiskowy dla znerwicowanych lotników i żołnierzy marynarki. Czerwony Baron wraz z dwójką kolegów miał urządzać tutaj lotnicze popisy, ich pobyt był głośny w miejscowej prasie i krążyło wiele plotek. Największe jednak przywiązanie mieszkańcy i władze Dusznik oraz kuracjusze na wczasach zdają się żywić do Fryderyka Chopina. Gdy przez całe życie niedomagający zdrowotnie kompozytor przyjechał tutaj za namową swojego nauczyciela, miał 16 lat. Teatr Zdrojowy, noszący dziś jego imię, a częściej nazywany po prostu Dworkiem Chopina był świadkiem jego gry na fortepianie, podczas dobroczynnego koncertu dla sierot, których los poruszył wypoczywające tu elity. Pobyt kompozytora upamiętnia głaz z tablicą, powstałą jeszcze przed II wojną światową oraz pomnik, a także odbywający się corocznie od 1946 roku Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Park Zdrojowy otaczają sanatoria, jak też domy wczasowe, pensjonaty, hotele i wille oferujące noclegi (➦). Duszniki-Zdrój poza właściwościami zdrowotnymi wód mineralnych i mikroklimatu są też miejscowością turystyczną wartą uwagi. Na podróżnych czekają kawiarenki, restauracje, sklepy z pamiątkami i zróżnicowana baza noclegowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>